top of page

Nejčastější dotazy k NFC

NFC je technologie, která umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními na krátkou vzdálenost. V poslední době se objevuje mnoho inovativních produktů, které využívají NFC, včetně chytrých hodinek s NFC od značek jako Apple, Samsung a Garmin.


Co znamená NFC?


NFC je technologie, která umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními na krátkou vzdálenost. NFC je založeno na RFID, což je technologie pro identifikaci a sledování objektů pomocí rádiových vln. V tomto článku si odpovíme na některé nejčastější dotazy k NFC.


Jaký je rozdíl mezi RFID a NFC?

RFID je obecný název pro technologii, která používá rádiové vlny pro identifikaci a sledování objektů. RFID může pracovat na různých frekvencích a dosahovat různých vzdáleností. NFC je speciální typ RFID, který pracuje na frekvenci 13,56 MHz a má dosah maximálně 10 cm. NFC je navrženo tak, aby umožňovalo nejen identifikaci, ale i komunikaci mezi dvěma zařízeními.


Na čem poznám funkčnost NFC?


Černobílé logo technologie NFC
Logo NFC

NFC je standardizovaná technologie, která má své logo. Logo NFC je tvořeno čtyřmi křivkami, které symbolizují elektromagnetické pole. Logo NFC se může objevovat na zařízeních, které podporují NFC, jako jsou například chytré telefony, tablety, hodinky nebo platební terminály. Nedávno se objevily i NFC prsteny, které mohou sloužit jako stylový a funkční doplněk pro rychlé sdílení informací nebo pro autentizaci. Logo NFC se také může nacházet na NFC tagu, které jsou malé nálepky nebo kartičky s integrovaným čipem a anténou.


Je NFC standardizovaný?

RFID je obecný název pro technologii, která používá rádiové vlny pro identifikaci a sledování objektů. RFID není jednotný standard, ale soubor různých standardů, které definují parametry pro různé typy RFID systémů. Některé z těchto standardů jsou mezinárodní, jako jsou například ISO/IEC 14443 nebo ISO/IEC 15693, které se používají pro bezkontaktní platby nebo knihovny.


Jiné standardy jsou národní nebo regionální, jako jsou například EPCglobal nebo NFC Forum, které se používají pro sledování zboží nebo komunikaci mezi zařízeními.

Černobílé logo NFC forum
Logo NFC forum

NFC je standardizovaná technologie, která má svůj vlastní standard ISO/IEC 18092. NFC také podporuje další standardy pro bezkontaktní platby nebo identifikaci, jako jsou například ISO/IEC 14443 (typ A a B), FeliCa nebo MIFARE. Výrobci jako Apple, Samsung , Infinix, a Xiaomi integrují NFC do svých zařízení a rozvíjejí vlastní platební řešení, která využívají NFC.


Jaké jsou využití NFC v praxi?

NFC se dá využít v mnoha situacích, kde chceme rychle a snadno přenést informace nebo provést nějakou akci. Například:

Ukázka bezkontaktní NFC platby pomocí telefonu u terminálu
Bezkontaktní NFC platba pomocí telefonu

Bezkontaktní platba:

stačí přiložit telefon nebo kartu k terminálu a zaplatit za nákup. Mnoho moderních zařízení, včetně těch od značek jako Apple, Samsung a Xiaomi, nyní podporuje NFC platby.
Sdílení dat pomocí NFC

Sdílení dat:

můžeme poslat fotky, kontakty, odkazy nebo jiné soubory mezi dvěma telefony pomocí NFC.Mobilní telefon zapínající díky NFC klimatizaci v pokoji
Zapnutí klimatizace díky NFC

Ovládání chytrých zařízení:

můžeme například zapnout nebo vypnout světla, televizi nebo termostat pomocí NFC tagu. Chytré hodinky s NFC, jako jsou ty od značek Garmin nebo Apple, mohou být použity k rychlému párování s jinými zařízeními nebo k provádění bezkontaktních plateb.

Odemčení zámku dveří pomocí NFC

Autentizace:

můžeme použít NFC jako klíč k zamknutým dveřím, počítači nebo autu. Například NFC prsten může sloužit jako osobní identifikátor pro přístup do budov nebo k odblokování zařízení.

Bezdrátové nabíjení pomocí NFC

Bezdrátové nabíjení:

Některá zařízení, jako jsou telefony od značek Samsung a Xiaomi, využívají NFC technologii k iniciování bezdrátového nabíjení.Jaké jsou nejlepší NFC aplikace?

Existuje mnoho aplikací, které využívají NFC pro různé účely. Některé z nich jsou:

  • Google Pay: umožňuje platit pomocí telefonu v obchodech, které podporují bezkontaktní platby.

  • Samsung Pay: podobně jako Google Pay, ale funguje i s terminály, které nepodporují NFC.

  • NFC Tools: umožňuje číst a zapisovat na NFC tagy a provádět různé akce podle obsahu tagu.

  • Flipper Zero: je přenosný multi-nástroj pro pentestery a geeky v těle podobném hračce. Má rád hacking digitálních věcí, jako jsou rádiové protokoly, systémy kontroly přístupu, hardware a další. Je plně otevřený a přizpůsobitelný, takže ho můžete rozšířit jakýmkoli způsobem, který se vám líbí.

  • NXP TagInfo: čte Meta informace a data z bezkontaktních RFID a NFC transpondérů. To vám umožní zjistit, jaké technologie umožňují vaše bezkontaktní karty.

  • NXP TagWriter: umožňuje psát do tagu, který vám pak umožní ukládat kontakty, záložky, spárovat se s WiFi nebo Bluetooth®, aktivovat hotspoty, posílat textové zprávy a mnoho dalšího.

Jak aktivovat NFC?

Pro aktivaci NFC je potřeba mít telefon, který podporuje tuto technologii. To zjistíme tak, že se podíváme na zadní stranu telefonu a hledáme symbol NFC (podobný symbolu Wi-Fi). Pokud tam je, znamená to, že telefon má vestavěný NFC čip. Potom stačí jít do nastavení telefonu a zapnout funkci NFC.


Co jsou NFC tagy?

NFC tagy jsou malé nálepky nebo kartičky, které obsahují malý čip a anténu. Na čip se dají uložit různé informace, jako například text, odkaz, kontakt nebo příkaz. Když přiložíme telefon k NFC tagu, telefon přečte informace z čipu a provede akci podle nich. Například může otevřít webovou stránku, zavolat kontakt nebo zapnout Bluetooth.
Kde najdeme NFC v telefonu?

NFC se nachází v zadní části telefonu, kde je umístěný NFC čip a anténa. Pro správnou funkci NFC je potřeba, aby byla zadní strana telefonu co nejblíže k druhému zařízení nebo tagu. Pokud máme pouzdro na telefonu, musíme se ujistit, že nepřekáží signálu NFC.


Jaké jsou výhody NFC oproti Bluetooth?

NFC a Bluetooth jsou obě technologie pro bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními, ale mají různé charakteristiky a využití. Některé z výhod NFC oproti Bluetooth jsou:

  • Rychlost: NFC je rychlejší než Bluetooth, protože není potřeba párování nebo nastavování spojení. Stačí přiložit zařízení a komunikace začne okamžitě.

  • Jednoduchost: NFC je jednodušší než Bluetooth, protože není potřeba žádné menu nebo tlačítka. Stačí dotyk a akce se provede automaticky.

  • Bezpečnost: NFC je bezpečnější než Bluetooth, protože má kratší dosah (jen několik centimetrů) a je šifrovaný. To znamená, že je těžší zachytit nebo podvrhnout signál NFC.

Co je to bezkontaktní platba?

Bezkontaktní platba je způsob platby, kdy není potřeba vkládat kartu do terminálu nebo zadávat PIN kód. Stačí přiložit kartu nebo telefon k terminálu a platba se provede pomocí NFC. Bezkontaktní platba je rychlá, pohodlná a bezpečná.


Jak poznat bezkontaktní kartu?

Revolut bezkontaktní platební karta
Bezkontaktní platební karta Revolut

Bezkontaktní kartu poznáme podle symbolu NFC, který je na ní vytištěný. Symbol NFC vypadá jako čtyři vlnky, které se šíří od středu. Pokud máme bezkontaktní kartu, můžeme ji použít pro platbu pomocí NFC.


Co je to NFC na mobilu?

Jedná se o technologii, která umožňuje bezdrátově přenášet data mezi dvěma zařízeními, která jsou od sebe vzdálena několik centimetrů. NFC na mobilu je obvykle integrována do zadní části telefonu nebo do baterie.


Jak funguje NFC v mobilu?


Propojení vysílače a přijímače pomocí magnetické indukce
Propojení vysílače a přijímače pomocí magnetické indukce

NFC v mobilu funguje na principu elektromagnetické indukce. To znamená, že když přiblížíte dva NFC čipy k sobě, vytvoří se mezi nimi malý elektrický proud, který umožní přenos dat. NFC čipy mohou být aktivní nebo pasivní. Aktivní čipy mají vlastní zdroj energie a mohou samy vysílat a přijímat data. Pasivní čipy nemají vlastní zdroj energie a mohou jen přijímat data od aktivních čipů. Mobilní telefony jsou obvykle aktivní čipy, zatímco platební karty, nálepky nebo klíčenky jsou pasivní čipy.


Co je to NFC platba?


Placení telefonem pomocí NFC platby

NFC platba je způsob placení pomocí mobilního telefonu a NFC technologie. Můžete tak platit místo platební karty nebo hotovosti. NFC platba je rychlá, pohodlná a bezpečná. K NFC platbě potřebujete:


- Mobilní telefon s NFC funkcí a dostatečnou baterií.

- Aplikaci od vaší banky nebo platební služby, která podporuje NFC platby.

- Platební kartu přidanou do aplikace a nastavenou jako výchozí.

- Terminál v obchodě, který podporuje bezkontaktní platby.


Jak zjistit, jestli mám NFC?

Pokud chcete zjistit, jestli váš mobilní telefon má NFC funkci, můžete to udělat několika způsoby:


- Podívejte se na zadní stranu telefonu. Pokud má NFC, měl by tam být symbol NFC nebo nápis NFC.

- Podívejte se do nastavení telefonu. Pokud má NFC, měl by tam být přepínač pro zapnutí nebo vypnutí NFC.

Umístění NFC přepínače v rychlém navigaci mobilního telefonu se systémem Android
NFC naleznete většinou v rychlé navigaci telefonu

- Podívejte se do manuálu telefonu. Pokud má NFC, měl by tam být uveden jako jedna z funkcí telefonu.

- Vyzkoušejte si NFC. Pokud máte NFC, měli byste být schopni komunikovat s jiným NFC zařízením, jako je platební karta nebo nálepka.


Jak se platí přes NFC?

Pokud chcete platit přes NFC, musíte splnit následující podmínky:


- Mít mobilní telefon s NFC funkcí a dostatečnou baterií.

- Mít aplikaci od vaší banky nebo platební služby, která podporuje NFC platby.

- Mít platební kartu přidanou do aplikace a nastavenou jako výchozí.

- Mít zapnuté NFC v nastavení telefonu.

- Mít terminál v obchodě, který podporuje bezkontaktní platby.


Pokud splňujete tyto podmínky, můžete platit přes NFC následovně:


- Otevřete aplikaci od vaší banky nebo platební služby a zvolte možnost platit.

- Přiložte zadní stranu telefonu k terminálu v obchodě a počkejte na potvrzení platby.

- Potvrďte platbu pomocí PIN kódu, otisku prstu nebo obličeje na vašem telefonu.

- Ukončete platbu a odložte telefon.


Jak zaplatit kartou v mobilu?

Pokud chcete zaplatit kartou v mobilu, musíte mít platební kartu přidanou do aplikace od vaší banky nebo platební služby. Pak můžete postupovat stejně jako při platbě přes NFC. Rozdíl je jen v tom, že místo zadní strany telefonu použijete displej telefonu, na kterém se zobrazí virtuální karta. Přiložte displej telefonu k terminálu v obchodě a potvrďte platbu stejným způsobem jako při platbě přes NFC.


Jak si dát kartu do mobilu?

Pokud chcete dát kartu do mobilu, musíte si stáhnout aplikaci od vaší banky nebo platební služby, která podporuje digitální karty. Pak můžete postupovat takto:


- Otevřete aplikaci a zvolte možnost přidat kartu.

- Vyfoťte svou fyzickou kartu nebo zadejte údaje o kartě ručně.

- Potvrďte přidání karty pomocí SMS kódu nebo jiné metody ověření.

- Nastavte si PIN kód pro digitální kartu a zvolte ji jako výchozí pro platby.

- Hotovo! Nyní můžete používat svou digitální kartu pro platby v mobilu.


Závěr

Doufám, že jsem vám pomohl odpovědět na na vaše nejčastější dotazy. Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, neváhejte nám napsat do komentářů. A pokud se vám tento článek líbil, sdílejte ho s přáteli.

Za Zakázkovou Dílnu Mirek Vrchký - IT, programování a technická podpora.


127 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação

Tel: +420 607 476 644            E-mail: info@zakazkovadilna.cz

bottom of page