top of page

Co je to NFC a jeho budoucnost

Aktualizováno: 9. 5. 2023

Co jsou NFC čipy a jak fungují?

NFC čipy jsou malé elektronické zařízení, které umožňují bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost.

NFC je zkratka pro Near Field Communication, což znamená komunikaci v blízkém poli. NFC čipy vysílají a přijímají rádiové signály na frekvenci 13,56 MHz a mohou vyměňovat data s jinými zařízeními, která podporují NFC .

NFC čipy se používají pro různé účely, například pro platby, sdílení informací, spárování zařízení nebo identifikaci.

Například když chcete platit mobilem v obchodě, stačí přiložit váš telefon k terminálu s NFC čtečkou a potvrdit platbu. Váš telefon obsahuje NFC čip, který komunikuje s čtečkou a přenese potřebné údaje o vaší platební kartě.

Podobně když chcete sdílet kontakty s jiným uživatelem NFC telefonu, stačí se dotknout zadní strany telefonů a data se přenesou.


NFC čipy mohou být také zabudovány do jiných objektů, jako jsou náramky, hodinky, klíčenky nebo samolepky. Tyto objekty se nazývají NFC tagy a mohou obsahovat různé informace, které se aktivují při přiblížení k NFC zařízení.


NFC technologie je tedy velmi užitečná a praktická pro rychlou a bezpečnou výměnu dat na krátkou vzdálenost. Může usnadnit mnoho běžných činností, jako je placení, sdílení nebo odemykání.Jaké jsou výhody a nevýhody NFC čipů oproti jiným technologiím.

NFC čipy mají některé výhody i nevýhody oproti jiným technologiím, jako je Bluetooth nebo QR kódy.


Výhody NFC čipů:


 • Rychlá a snadná komunikace mezi dvěma zařízeními, stačí je přiblížit k sobě.

 • Nízká spotřeba energie, pasivní NFC čipy nepotřebují žádné baterie nebo napájení.

 • Možnost využití pro různé aplikace, jako jsou bezkontaktní platby, otevírání dveří, sdílení informací nebo interaktivní reklama.

 • Vyšší bezpečnost než u QR kódů, které mohou být snadno zkopírovány nebo podvrženy.

Nevýhody NFC čipů: • Omezený dosah, maximálně deset centimetrů, což může být nepraktické nebo nepohodlné v některých situacích.

 • Menší kapacita dat než u QR kódů, které mohou obsahovat více informací na stejném prostoru.

 • Potřeba kompatibilních zařízení, ne všechny smartphony nebo tablety mají integrované NFC rozhraní.

 • Možnost odposlechu nebo útoku na komunikaci, pokud není šifrována nebo chráněna.

Bezpečnostní rizika a opatření při používání NFC čipů:


 • Ztráta nebo odcizení zařízení s NFC čipem, které může být zneužito pro platby nebo přístup k citlivým datům.

 • Čtení nebo manipulace s NFC čipem bez souhlasu majitele, například pomocí skrytého čtečky nebo aplikace.

 • Infikování zařízení s NFC čipem škodlivým softwarem, který může ovlivnit jeho funkčnost nebo zasahovat do komunikace.Pro zvýšení bezpečnosti při používání NFC čipů je doporučeno dodržovat následující opatření:


 • Uchovávat zařízení s NFC čipem na bezpečném místě a chránit ho heslem nebo otiskem prstu.

 • Používat pouze důvěryhodné a ověřené NFC čipy, aplikace a služby.

 • Kontrolovat historii a účty spojené s NFC čipy a hlásit jakékoli podezřelé transakce nebo aktivity.

 • Zakrývat NFC čip speciálním obalem nebo fólií, která brání jeho čtení na dálku. Tímto způsobem můžete chránit své osobní údaje a zabránit neoprávněnému použití vaší karty. NFC čip je malý obvod, který umožňuje bezkontaktní komunikaci mezi zařízeními. Pokud máte kartu s NFC čipem, můžete ji použít k platbám, přístupu nebo sdílení informací. Nicméně, některé zařízení mohou číst NFC čip na dálku a zneužít vaše údaje. Proto je doporučeno zakrývat NFC čip speciálním obalem nebo fólií, která blokuje signál.


Některé zajímavé a inovativní způsoby, jak využít NFC čipy v různých oblastech
 • V zdravotnictví lze NFC čipy implantované pod kůži pacientů a používat je jako elektronické zdravotní karty. Takto by mohli lékaři snadno přistupovat k jejich zdravotní historii, alergiím, lékům nebo kontaktním údajům.

 • V oblasti vzdělávání lze NFC čipy využít k interaktivnímu učení a spolupráci. Například studenti by mohli používat své mobilní telefony s NFC k připojení k různým zařízením ve třídě, jako jsou tablety, projektory nebo tiskárny. Mohli by také sdílet své práce s ostatními studenty nebo učiteli.

 • V umění lze NFC čipy použít k vytváření originálních a kreativních děl. Například umělci by mohli vložit NFC čipy do svých obrazů, soch nebo instalací a propojit je s různými multimediálními obsahy, jako jsou zvuky, videa nebo texty. Návštěvníci by pak mohli použít své mobilní telefony s NFC k prohlížení těchto obsahů a získání dalších informací o dílech.

Závěrem

V tomto článku jsme se podívali na technologii NFC, která umožňuje rychlou a bezpečnou komunikaci mezi zařízeními v blízkosti pole. NFC má mnoho praktických využití, například pro platby, sdílení dat, odemykání dveří nebo načtení informací z tagů. NFC je také kompatibilní s mnoha mobilními telefony a tablety, což zvyšuje její dostupnost a pohodlí.


Závěrem bychom rádi slyšeli váš názor na NFC čipy.

Používáte je v každodenním životě? Jaké jsou vaše zkušenosti s nimi? Máte nějaké tipy nebo triky, jak je využít co nejlépe?70 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Комментарии

Оценка: 0 из 5 звезд.
Еще нет оценок

Добавить рейтинг

Tel: +420 607 476 644            E-mail: info@zakazkovadilna.cz

bottom of page